5S Yalın Ofis Uygulama Teknikleri ve Felsefesi | Bölüm V -Standartlaştırma

5s standartlaştırma
5S” nin dördüncü adımı seiketsu standartlaştırma adımıdır; ‘standart düzen’ anlamına gelir.

 

Standartlaştırma , Standart Düzen Yalın üretimin en önemli prensiplerinden biridir.

5S” nin dördüncü adımı seiketsu standartlaştırma adımıdır; ‘standart düzen’ anlamına gelir. Personelin ‘düzeni’ ölçmesi ve sürdürmesi için gereken standartları belirlemekten oluşur. İlk 3 adımda (seiri; ayıklama, seiton; düzenleme ,  seiso; temizleme)  sağlanan düzen ve tertibin  devamlılığını sağlamak için standartlar oluşturmayı amaçlar.

Yazının bir önceki bölümü için bknz: http://www.demetekin.com.tr/5s-yalin-ofis-uygulama-teknikleri-ve-felsefesi-bolum-iv-temizlik/

5S uygulamalarının yayılımı ve sürekliliği için:

 • Organizasyonel yetki ve sorumluluklar belirlenir.
 • Sistem belirlenir.
 • Prosedür hazırlanır.
 • Formlar hazırlanır.
 • Uygulanır.

5s prosedür örneği

Standartlaşma ilk 3 S den daha farklıdır, çünkü  özel yeni bir faaliyet yapmaktan ziyade iş yerlerinde olmasını  istediğiniz koşulların sürdürülmesini ile ilgilidir.

Her şeyin belirlenmiş ve tanımlanmış bir yeri vardır ve her şey yerindedir – yerine koymak, kullanmak ve değiştirmek kolay olmalıdır.  Standartlaştırmanın en önemli amacı; iş yerinizdeki iyileştirilmiş durumların  sürdürülebilmesi için ana kontrol noktaları yaratmaktır.

En Önemli Standartlaştırma Metotları

1.Renk Kodlaması

5s renk kodlaması
Çevredeki anomalilerin daha kolay fark edilmesi için Renk kodlaması ve çevrenin standart renklendirilmesi kullanılır.

Görsel yönetim seiketsu’nun önemli bir bileşenidir. Çevredeki anomalilerin daha kolay fark edilmesi için  Renk kodlaması ve çevrenin standart renklendirilmesi kullanılır.  Personel, beş duyularını kullanarak anormallikleri tespit etmek ve bu anormallikleri derhal düzeltmek için eğitilir. Renk kodlaması dosyalamadan  kablolamaya, zemin renklerinden yerleşim planlarına kadar birçok alanda kullanılabilir.

Görsel yönetim seiketsu’nun önemli bir bileşenidir. Çevredeki anomalilerin daha kolay fark edilmesi için  Renk kodlaması ve çevrenin standart renklendirilmesi kullanılır.  Personel, beş duyularını kullanarak anormallikleri tespit etmek ve bu anormallikleri derhal düzeltmek için eğitilir. Renk kodlaması dosyalamadan, kablolamaya, zemin renklerinden yerleşim planlarına kadar birçok alanda kullanılabilir.

renk kodlaması
5s uygulaması renk kodlaması

2.Etiket Kullanımı

Dosyalama, klase etme , arşivleme, yerleştirme ve tanımlama için aşağıdaki alanların etiket standardının oluşturulması gerekir.

5s renk kodlaması
Görsel yönetim seiketsu’nun önemli bir bileşenidir.
5s dosya sırtlık
Dosya Standardı Müdürlük/Bölüm/ Açıklama/Numara şeklinde olmalıdır
 • Nesne tanıtım etiketleri
 • Dosya Sırtlıkları
 • Dolap etiketleri
 • Raf etiketleri
 • Uyarı yazıları
 • Kimlik
5s pano Standartdı
5s panoları için standart oluşturun

3.Tehlike Uyarıları

5s uyarı levhalarıGüvenlik işaretleri ve tehlike uyarıları için  için standartları belirleyin.

Not: Güvenlik işaretlerinin renkleri, şekilleri ve ölçüleri için yasal şartlar dikkate alınmalıdır.

4.Nesnelerin Yerlerini Belirten Göstergeler, İşaretler

 

5s 0fis yer işaretleriNesneler yerinde olmadığı zaman eksik olduğunu ve bilmeyen birinin o nesneyi oraya koymasını sağlayacak göstergeler olmalıdır.

5.Yönlendirme işaret ve levhaları

5s levhaları5s’ de, yönlendirme ve işaret levhalarının kullanımı, özellikle israf olarak kabul edilen gereksiz hareketler ve gereksiz aramaları ortadan kaldırmaya yönelik en önemli uygulamaların başında gelir. O bölüme veya kata gelen bir kişinin aradığı bir alanı, ofisi, masayı veya bölgeyi bulması için gereken her türlü yönlendirme ilgili levha ve işaretler aracılığı ile yapılmalıdır.

6.Şeffaf Kapaklar

5s şeffaf dolapDolapların kapaklarının şeffaf olması ana prensiplerin başında gelir. Buradaki amaç dağınıklığın dolap içlerine gizlenmesini engellemek ve dolap içlerinde neler bulunduğunun kapakları açmaya gerek olmadan kolaylıkla görülmesidir.

7.Performans Göstergeleri

Standartlaşma adımının yaygınlaştırmak ve sürdürülebilir kılmak için bu konu ile ilgili KPI’lar belirlenmeli ve düzenli olarak ölçülmelidir

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir