İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşüm

dijital insan kaynakları
dijital insan kaynakları

Hayatın her alanında ciddi bir dijital dönüşüm yaşanırken insan kaynaklarında dijital dönüşüm artık en önemli önceliklerden biri haline geldi.Evet değişim çok hızlı, o kadar hızlı ki bazen ona ayak uydurmakta onu yakalamakta zorlanıyoruz. Teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu’nun dediği gibi bundan sadece 15 sene önce efsane snake “yılan” oyununu oynayabildiğimiz, 1,5 inç siyah beyaz ekrana sahip, 1 hafta şarj süresi olan efsane “Nokia 3310” lar  vardı; şimdilerde ise endüstri 4.0, dijital dönüşüm bulut bilişim, web 2.0, robot, yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi kavramlardan bahsediyoruz.

“Dijital Üretim”, “Dijital Pazarlama”, “Dijital İletişim”  derken yönetim kurullarına bile robotların atandığı bir dönüşümde şirketimizin İnsan Kaynağını bu değişime nasıl adapte edeceğiz? SWOT analizi yaptığımızda “Dijital Dönüşüm” TEHDİT kısmında mı yer alacak yok sa bunu FIRSAT’a dönüştürecek doğru stratejik aksiyonlar alacak mıyız?

Dijital Dönüşüm, ihtiyaç duyulan çıktılar ve bilgi teknolojilerinin sunduğu teknolojik yenilikler doğrultusunda, insan, teknoloji ve iş süreçleri boyutlarında yaşanacak bütüncül bir değişimi ifade eder. Eğer sadece teknolojik yatırım yapıp insan kaynağını ve süreçlerinizi paralel şekilde geliştirmez/ dönüştürmez iseniz yaptığınız yatırım da yeterince etkin olmayacaktır.

insan kaynaklarında dijital dönüşüm
dijital insan kaynakları
Dijital Dönüşüm

Ekonomi Bakanlığı  Dijital Dönüşüm ile ilgili olarak şirketlerin dönüşümü konusunda birçok eylem planı oluşturdu, Dijitalleşme konu başlığı altında KOBİ’leri birçok alanda  farklı şekillerde (Ürün, hizmet, yazılım, danışmanlık vb teşvikler) destekleme kararı aldı. Büyük ölçekli işletmeler  için de verdiği en büyük Turquality desteğinin konu başlıklarından birini “DİJİTALLEŞME” olarak belirledi ve bu konuda şirketlerde farkındalığı artırmayı hedefledi.

Peki şimdi asıl soruya geçelim. Biz İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşümü nasıl sağlayacağız? Bu tüm destekleri yanımıza alıp bu hıza nasıl en hızlı şekilde adapte olacağız? Bu konuyu birkaç boyutlu ele almakta fayda var.

  • Dijital Dönüşümü Stratejik Planlarınıza Dahil Edin.

EY (Ernst & Young) tarafından hazırlanan Avrupa Yatırım Çekiciliği Araştırma sonuçlarına göre; Yöneticilerin yüzde 57’si ise dijital dönüşüm gündemlerinin bir parçası olarak işgücü stratejisi oluşturduklarını belirtiyor. Siz de şirketinizde  bu yaklaşımı bir davranış tarzı, bakış açısı ve bir şirket kültürü haline getirmeyi hedefleyin.   Bunun için dijital dönüşümü orta ve uzun vadeli stratejik planlarınıza dahil edin  ve çalışanlara  bununla ilgili bireysel hedefler koyun, KPI’lar belirleyin.

Bknz: http://www.demetekin.com.tr/stratejik-hedeflerin-belirgin-olmasi-performansi-nasil-etkiler/

Bknz: http://www.demetekin.com.tr/florance-chadwick-karayi-gorebilseydim-basarabilirdim/

  • Organizasyonu Yenileyin;

organizasyon yenilenmesi
re-organizasyon

PwC , 2500 halka açık şirket üzerinde yaptığı ‘The 2016 Chief Digital Officer Study’ raporuna göre şirketlerin %19’unda bir CDO veya eşdeğer yönetici var. Dijital dönüşümün hızını yakalamak istiyorsanız, şirketinizde dijital dönüşüme liderlik edecek direk CEO ya bağlı CDO veya eşdeğer bir yönetici pozisyonu oluşturun.  Bu yöneticiden, dijital dönüşüm yol haritası oluşturmasını isteyin ve KPI’larını atayın. Şirketinizde ara kadrolarda teknolojik alt yapısı olan yenilikçi çalışanlar istihdam edin.

 
  • Dijitalleşme Komitesi oluşturun,

Şirketinizde bir “Dijitalleşme Komitesi” oluşturun Komitenin, şirketteki tüm dijitalleşme fırsatlarını değerlendirerek, ihtiyaç duyulan yazılım, donanım danışmanlık, eğitim ve donanım taleplerini projelendirmesini bunu yaparken de Devletin bu alanda verdiği danışmanlık, yazılım ve nitelikli eleman desteği gibi teşvikleri de değerlendirmesini sağlayın.

İnsan Kaynakları Süreçlerini Dijitalleştirin,   anolog tüm kayıtlarınızı ve manuel yürüyen tüm yetki delegasyonu, iş akışı ve onay süreçlerinizi dijital ortama taşıyın, bunun için BPM (Business Process Management) çözümleri sunan yazılımlardan ve bu yazılımlara büyük oranda destek veren devlet teşviklerinden faydalanın.

  • İnsan Kaynağınızın Yetkinliğini Artırın

Araştırma sonuçlarına göre; Avrupalı şirketlerin yüzde 89’u yeni ve mevcut çalışanlarının dijital becerilerini geliştirmeye yatırım yapıyor.  Siz de aldıracağınız eğitimlerle çalışanlarınızız bu konudaki farkındalıklarının artmasını ve yetkinliklerinin yükselmesini sağlayın.

  • Eric Hoffer’ın şu sözünü çerçeveletip ofisinizde görünür bir yere asın.  

Toplum filozofu, Amerikalı yazar Eric Hoffer’ın şu sözünü çerçeveletip ofisinizde görünür bir yere asın.  “Değişim çağında –Öğrenenler- dünyayı ele geçirecek -Her şeyi bilenler-“ ise artık var olmayan bir dünyaya ait bilgileriyle baş başa kalacaklar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir