Stratejik Hedeflerin Belirgin Olması Performansı Nasıl Etkiler?

Stratejik Hedeflerin Belirgin Olması Performansı Nasıl Etkiler sorusuna cevap aramadan önce performans kavramını tanımlamakta fayda var.

Performans Nedir? Bir performans dan söz edebilmek için hangi koşulların gerçekleşmesi gerekir?

 

performans yönetimi
Bir performanstan söz edebilmek için “Hedef” “Yetenek” ve “Motivasyon” unsurlarının bir araya gelmesi gerekir.

Literatürde birçok  farklı tanıma rastlasak da “Performans” kelimesini genel anlamda  “üstesinden gelme, muvaffak olma ve hedefe ulaşma” olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla bir performanstan söz edebilmek için öncelikle mevcut bir hedef olması aynı zamanda  o hedefi gerçekleştirecek yeteneğin olması gerekir.

Peki sadece bir hedefin varlığı ve mevcut bir yetenek,  performanstan söz etmemiz için yeterli mi?

Hayır…

Bir performans başarısı için  o yeteneğe sahip kişinin hedefe ulaşmayı istemesi ve bu konuda motivasyonunun  olması gerekir.

Dolayısıyla “performans yönetimi”, yeteneği doğru hedefe yönlendirmek ve bu konuda gereken motivasyonu sağlamak için oluşturulmuş bir yönetim sistemidir.

Performans yönetimin en önemli aşaması şirket hedeflerini belirgin hale getirmektir. Şirket vizyonuna ulaşmak için stratejik hedeflerini oluşturmuş bunu tüm çalışanlarla paylaşmış bir organizasyon,  performansı artırma ve motivasyonu sağlama konusunda  en önemli aşamayı gerçekleştirmiş demektir. Çünkü hedeflerin belirgin ve açık olması,  hedefe ulaşma konusunda motivasyonun artmasını sağlayan en önemli  unsurdur; hedefine ulaşacağına inanan kişinin buna ulaşma isteği, hedefini netleştirdiği anda başlar.

Bu konuyu açıklayan çok güzel yaşanmış bir hikaye vardır.

Florance Chadwick

Florance Chadwick

4 Temmuz 1952 günü 34 yaşında bir kadın, Pasifik okyanusunda, Catalina Adası’ndan, 30 km. batıya Kaliforniya’ya doğru yüzmeye başladı. Eğer başarılı olursa, bunu yapan ilk kadın olacaktı. Adı, Florance Chadwick olan bu yüzücü, Manş Denizi’ni her iki yönden geçen ilk kadındı. O sabah göz gözü görmüyordu, sis o kadar yoğundu ki beraberindeki tekneleri güçlükle seçebiliyordu,  su vücudu uyuşturacak kadar soğuktu; milyonlarca insan televizyonlarında onu izliyordu, köpek balıkları ve dondurucu soğuğun etkisini hiçe sayarak 15 saat yüzdü. Hedefine çok az kalmıştı ancak  dayanamayıp bırakmak istedi. Yakındaki bir teknede bulunan antrenörü ve annesi, karaya çok yaklaştıklarını ve devam etmelerini söyledilerse de o, sudan çıkmakta kararlıydı. Azimli yüzücü, Kaliforniya kıyısına yarım mil kala sudan çıkışının nedenini şöyle açıkladı:

“Karayı görebilseydim, başarabilirdim!”

Vazgeçmesinin sebebi ne yorgunluk, ne  de soğuktu. Tek sebep sis yüzünden karayı görememekti. Bu hayatın bir gerçeğiydi. Bir şeyi Florance Chadwickbaşarabilmek için, ortada gözle görülür bir hedef olmalıydı.

İki ay sonra,  Florence tekrar denedi. Hava çok soğuk olmasına rağmen bu kez sis yoğun değildi, Florence hedefine yaklaştığında karayı görebilmeye başlamıştı; Florance  kıyıya ulaşmak için attı kulaçlarını,  Ve başardı! Catalina Kanalını geçen ilk kadın unvanını kazandı. Hem de erkeklerin rekorunu iki saat farkla geçerek!

 

 


 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.